City break w Krakowie – gdzie pójść i co zwiedzić w jeden weekend

dnia

Wybieracie się do Krakowa i na zwiedzanie macie tylko jeden weekend? Nie szkodzi! Nie wszyscy mają możliwość wzięcia długiego urlopu, a wycieczki typu city break – krótkie, najczęściej weekendowe wypady do atrakcyjnych turystycznie miast – są aktualnie niezwykle popularne i pozwalają złapać oddech i oderwać się od codzienności. Dziś podpowiadamy, co zobaczyć w Krakowie, dysponując ograniczoną ilością czasu. Zapraszamy!

Jeśli w piątek wyruszycie do Krakowa dopiero po pracy i dotrzecie późno, nie martwcie się. Po zameldowaniu w hotelu śmiało możecie jeszcze wybrać się na Rynek Główny, na którym nawet późnym wieczorem tętni życie. Spacer po ładnie oświetlonym Starym Mieście dobrze jest zakończyć w restauracji czy pubie, które czekają na gości nawet do późnych godzin nocnych.

11
Rynek Główny nocą

W sobotę po śniadaniu polecamy wrócić na rynek, na który już mieliście okazję rzucić okiem podczas wieczornego spaceru. Na początek zobaczcie znajdujący się na Plantach otaczających Rynek Główny Barbakan – najbardziej wysuniętą na północ część fortyfikacji miejskich. Stamtąd przez Bramę Floriańską można udać się w stronę Kościoła Mariackiego gwarną ulicą Floriańską, pełną restauracji i sklepów. Zwiedzając najbardziej rozpoznawalną świątynię Krakowa – gotycki kościół Mariacki, pamiętajcie, by zachować ciszę, zwłaszcza w trakcie nabożeństw.

 

sukiennice-zwiedzanie
Sukiennice, Rynek Główny

Ulokowane na środku Rynku Głównego Sukiennice, w których w dwóch rzędach stoją kramy, przede wszystkim z biżuterią i rękodziełem, to miejsce, gdzie na pewno znajdziecie ciekawe pamiątki z Krakowa. Jeśli macie ochotę zobaczyć podziemia rynku, koniecznie zarezerwujcie wcześniej bilety, bo liczba miejsc jest ograniczona, a szkoda czasu na czekanie w kolejce. U wylotu ulicy Grodzkiej obejrzyjcie malutki kościół św. Wojciecha, a nieco dalej Wieżę Ratuszową.

4
Kościół św. Wojciecha, Rynek Główny

Ulicą Grodzką (stanowiącą część Drogi Królewskiej, którą przejeżdżali królowie polscy) możecie udać się następnie w stronę Wawelu, mijając po drodze barokowy kościół św. Piotra i Pawła, który na pewno rozpoznacie po ogrodzeniu z rzeźbami apostołów. Stamtąd już tylko krótki spacer dzieli Was od Wzgórza Wawelskiego. Wejście na dziedziniec arkadowy Zamku jest bezpłatne, warto jednak kupić bilety i zwiedzić zamek oraz katedrę, a także Smoczą Jamę.

wawel-castle-main
Katedra na Wawelu

Jeśli jeszcze nie macie dość i nie myślicie o spędzeniu reszty dnia w jednej z klimatycznych knajpek czy restauracji w centrum, polecamy ścieżką wzdłuż Wisły udać się w stronę dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz. To obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Krakowa, który jednak możecie zostawić sobie także na niedzielę. Załóżmy jednak, że żądni wrażeń dochodzicie do Kazimierza, w sercu którego z daleka poczujecie słynne krakowskie zapiekanki z Okrąglaka, których koniecznie trzeba spróbować. Niesamowitą atmosferę tej dzielnicy tworzą wąskie brukowane uliczki, przytulne kafejki i restauracje, antykwariaty, kościoły oraz żydowskie synagogi. Plac Nowy to również świetne miejsce na spędzenie wieczoru, spośród licznych pubów na pewno wybierzecie coś dla siebie.

 

ac72b102c32444c8b75d47b06a965e06
Plac Nowy, Kazimierz

Niedzielę proponujemy spędzić na Podgórzu, które dopiero niedawno zostało docenione jako interesująca atrakcja turystyczna. Warto przejść się kładką ojca Barnatka, na której według zwyczaju zapożyczonego z innych europejskich miast zakochani wieszają kłódki na znak swojej miłości, a kluczyk wrzucają do Wisły. Przechodząc na drugą stronę rzeki, po niedługim spacerze znajdziecie się przed robiącym spore wrażenie neogotyckim kościołem św. Józefa, budowlą górującą nad Rynkiem Podgórskim. Stamtąd tylko krótki spacer dzieli Was od Placu Bohaterów Getta, na którym znajdują się wykonane z żeliwa i brązu krzesła – pomnik upamiętniający dawnych mieszkańców placu.

4d4707680e357_p
Kładka ojca Bernatka

W okolicy znajduje się MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej, a także Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Fabryka Emalia Oskara Schindlera, mieszcząca się na krakowskim Zabłociu. Jeśli jednak od muzeów wolicie kontakt z naturą, wybierzcie się kolorowymi schodkami prowadzącymi z ul. Rękawka na Kopiec Kraka, z którego roztacza się piękny widok na całe miasto i można dojrzeć zarysy budynków, które oglądaliście z bliska dzień wcześniej.

img_5234
Kolorowe schodki, ul. Rękawka

Mamy nadzieję, że mimo tempa zwiedzania uda Wam się poczuć ducha naszego miasta i odwiedzicie je ponownie, by zobaczyć resztę!

 

~Artery Hotels

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s