Turystyka w Krakowie w 2016 r. – komentujemy statystyki

W 2016 r. Kraków odwiedziło aż 12.150.000 turystów, czyli ponad dwa miliony więcej niż rok wcześniej. Jako główne cele przyjazdu do Krakowa badani wskazali chęć zwiedzenia zabytków, wypoczynek, wizytę u krewnych czy cel religijny.

Wśród turystów zagranicznych najliczniejszą grupę, jak niemal co roku, stanowili goście z Wielkiej Brytanii. Ogółem z zagranicy przyjechało o ponad 10 procent więcej osób, a liczba odwiedzających z kraju wzrosła o 24,5 procent w porównaniu z rokiem 2015.

Dla turystów bezpieczeństwo podczas podróży jest sprawą kluczową, tymczasem lista destynacji zagranicznych odradzanych przez media wciąż się wydłuża. Kryzys imigracyjny oraz wysoki kurs euro sprawiły, że polskie miejscowości turystyczne w tym roku stały się bardzo popularne. Dodatkowo dzięki sprawnej organizacji Światowych Dni Młodzieży i coraz lepszym opiniom o Polsce oraz Krakowie, który pojawił się na wysokich pozycjach w wielu rankingach, staliśmy się turystycznie modnym krajem, chętnie odwiedzanym również przez gości z zagranicy.

Powodem zwiększającej się liczby turystów może być również jakość świadczonych usług, która z roku na rok rośnie. Polacy coraz częściej podróżują za granicę, mogą więc porównać różne oferty, toteż również w kraju oczekują produktów i usług na wysokim poziomie. Dla gości zagranicznych Polska jest wciąż atrakcyjna ze względu na ceny biletów i noclegów, a liczba turystów w mieście zmienia się w zależności od pór roku.

W Krakowie od jakiegoś czasu utrzymuje się tendencja sezonowa i posezonowa. Sezon zaczyna się już od marca i trwa do końca października, potem pojawia się zauważalny spadek obłożenia, turystów do Krakowa przyjeżdża mniej. W porównaniu jednak do lat wcześniejszych, powiedzmy przed 2014 rokiem, w miesiącach posezonowych gości jest teraz o kilkanaście procent więcej – komentuje Paulina Murzańska, manager Yarden Aparthotel.

W miesiącach posezonowych do miasta przyjeżdża zdecydowanie mniej Polaków, pomimo niższych cen. Po sezonie Kraków odwiedzają głównie obywatele Unii Europejskiej. Miasto przyciąga wielu młodych ludzi, a także starszych turystów – tych pierwszych kuszą niższe ceny, drugich chęć uniknięcia tłumów. Wrzesień i październik to także atrakcyjne miesiące na wyjazdy integracyjne firm, instytucji i szkół, wtedy miasto odwiedza dużo zorganizowanych grup.

W porównaniu z poprzednimi latami zauważalnie wzrosła liczba rezerwacji wielodobowych. Kiedyś dominowały rezerwacje 2–3-dniowe, teraz jest zdecydowanie więcej tych 3–4-dniowych. Można również zauważyć, że turystów z kraju i zagranicy często przyciągają eventy, np. te organizowane w Tauron Arenie. W czasie dużych koncertów czy meczów obserwujemy wzmożony ruch w rezerwacjach z bardzo krótkim wyprzedzeniem oraz na krótkie pobyty – dodaje Paulina Murzańska z grupy Artery Hotels.

Według szacunków w 2017 r. nie zmieni się znacznie wysokość obłożenia ani profil gości. Jednak niestabilna sytuacja w Europie i obawy zagrożenia terrorystycznego mogą mieć wpływ na branżę turystyczną i hotelarską. Nie wiadomo jeszcze, jak już niedługo w związku z Brexitem będzie wyglądała sprawa przepływu ludzi między Unią Europejską a Wielką Brytanią, a to stamtąd pochodzi największy procent turystów odwiedzających Kraków.

~Artery Hotels

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s