„Galeria sztuki pod gołym niebem”: 5 najciekawszych murali w Krakowie

Każdy odwiedzający Kraków musi na własne oczy zobaczyć majestatyczny gmach Wawelu i stanąć na płycie nieustannie tętniącego życiem Rynku Głównego. Wysokie stężenie atrakcji i przepięknych zabytków powoduje, iż miasto niczym magnez przyciąga rzesze turystów. Jest również coś, co w przestrzeni miasta odgrywa coraz większą rolę – sztuka uliczna. Street art nadaje historycznej zabudowie Krakowa nieco innego smaku. Przedstawia zupełnie nową perspektywę i stwarza szerokie możliwości interpretacji architektury, w której przeszłość spotyka się z nowoczesnością.

Przygotowaliśmy dla Was przegląd 5 najciekawszych krakowskich murali oraz umieściliśmy je na specjalnej mapce, tak abyście ich przypadkiem nie przeoczyli🗺. 

mapa murali3

#1 Mural na kamienicy przy pl. Bawół w Krakowie, autorstwa grupy Broken Fingaz

Napisy w języku jidysz, ludzkie twarze i symbole kultury żydowskiej. Wszystko to tworzy oryginalny czarno-biały mural, który powstał na ścianie jednej z kamienic przy ul. Bawół 3 na krakowskim Kazimierzu. Oddaje on charakterystyczny dla młodych autorów izraelskiej grupy Broken Fingaz styl – ich murale składają się nie z jednego, ale zbioru kilku układających się w całość elementów. Mural inspirowany był sztuką Maurycego Liliena, urodzonego w Drohobyczu absolwenta ASP, który stał się jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych na świecie artystów art nouveau.

muralbawol.jpg

#2 Mural na ścianie Domu Mehoffera, autorstwa Mariusza Warasa

Mural na ścianie domu Mehoffera powstał w ramach festiwalu Grolsch Artboom w 2012 roku. Motywem przewodnim, podobnie jak w innych street-artowych dziełach twórcy stał się pejzaż miejski. Artysta przedstawił Kraków jako miasto-parowiec, które dryfuje po wodach wielkiego akwarium. Ten fantastyczny twór jest atakowany z każdej ze stron. Taka wizja królewskiego miasta przywołuje stereotypowe postrzeganie Krakowa, jako konserwatywnego miasta-twierdzy.

Mariusz-„M-City”-Waras-M-City-658.jpg

#3 Mural Blu w krakowskim Podgórzu

Mural na ścianie budynku przy ul. Józefińskiej 3 nawiązuje do tematyki religijnej. Przedstawia on tłum wpatrujący się w dzwon-megafon oznaczony papieską pieczęcią. Po lewej stronie umieszczony został napis „Never Follow”. Mural stanowi metaforę relacji pomiędzy kościołem a wiernymi i pod tym względem może być nieco kontrowersyjny. Autorem jest słynny włoski artysta street-artowy Blu.

muraljozefinska.jpg

#4 Mural na ścianie Galerii Krakowskiej

Oparty o abstrakcyjne geometryczne kształty i części maszyn oraz imponujący swoim rozmiarem mural zdobi wschodnią ścianę charakterystycznego punktu w przestrzeni miasta – Galerii Krakowskiej. Zaprojektowała go Justyna Posiecz-Polkowska, związana z gdańską ASP. Malowidło zajęło powierzchnię aż 1,4 tys. . Stworzenie tak dużego dzieła wymagało dwóch tygodni intensywnej pracy 14-osobowej grupy.

muralGK.jpg

#5 Smok by Dulk– Mural przy Rondzie Mogilskim

Mural przy Rondzie Mogilskim stanowi autorski projekt słynnego street-artowego artysty Dulka. Szczególne zaciekawił go bowiem motyw smoka w tradycji Krakowa. Mural zachowuje iście bajowy charakter, podobnie jak inne dzieła hiszpańskiego artysty. Przedstawia on małą owcę z dzwonkiem, który spogląda za siebie, stolik nakryty filiżanka i ludzką czaszką oraz górującego nad nim ogromnego smoka-jednorożca.

smokdulk.jpg

A jakie są Wasze ulubione przykłady sztuki street- artowej (nie tylko krakowskiej)?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s